Ako soľ – Zborník umeleckej literárnej tvorby prešovských autorov – je prvým vreckom slov, ktoré možno pripodobniť ku kryštálikom zázračnej soli. Zborník ponúka slová usporiadané do literárnych ukážok podľa jazykových pravidiel a estetického cítenia autorov. V zborníku je predstavených 18 autorov – básnikov a prozaikov, ktorí prijali ponuku uverejniť ukážky zo svojej tvorby. Kniha vyšla v Spolku slovenských spisovateľov s prispením Prešovského samosprávneho kraja s cieľom pokračovať v šírení literatúry a kultúry slova. Zborník sa zaraďuje aj medzi významné edičné projekty odbočiek SSS z nedávnych rokov, osobitne treba spomenúť etablovaný Almanach Nitra. Prešovskí autori sa prezentujú týmto vydaním aj v kontexte aktuálnych antológií, ktoré vyšli v Spolku slovenských spisovateľov: Refrény času a Básnici 2018.
Vydal Spolok slovenských spisovateľov, 2019.
Rozmery: 145 x 217 mm, počet strán: 127, tvrdá väzba, ISBN 978-80-8194-114-6
Odbočka Spolku slovenských spisovateľov v Prešove
Pôsobnosť odbočky je vymedzená územím Prešovského samosprávneho kraja.
Tajomníčka odbočky: Ingrid LTomáš Majerník.
ukáčová; členovia výboru odbočky: Oľga Adamkovičová, Erika Matonoková, Jozef Ivan,___________________________________________________________________________________________________________
Posledná rozlúčka s JÁNOM RODÁKOM (* 2. 12. 1941 – † 12. 10. 2024), členom Spolku slovenských spisovateľov, jeho odbočky v Prešove
V sobotu 12. októbra nás navždy opustil Ján Rodák. Mnohí sme ho poznali ako spisovateľa a novinára či aktívneho člena Spolku slovenských spisovateľov – prešovskej odbočky.
Narodil sa 2. 12. 1941, žil a pôsobil vo Veľkom Šariši. V r. 1964 vyhral súťaž o miesto v redakcii Východoslovenského odeváka, kde začal pracovať ako redaktor a fotograf.
Absolvoval Univerzitu Komenského v Bratislave, odbor žurnalistika (1976 – 1981), následne sa stal vedúcim redaktorom týchto podnikových novín.
V roku 1992 bol zakladajúcim redaktorom mestských novín Veľkošarišan vo Veľkom Šariši. Bol vedúcim redaktorom tohto mesačníka (až do 2006). Zanietene približoval život i históriu svojho rodiska. Zaslúžil sa o zviditeľnenie osobností spod Šarišského hradu a zo šarišského regiónu. Za svoje knihy a pracovné úspechy bol ocenený titulom čestný občan mesta i Cenou mesta Veľký Šariš.
Písanie je láska k životu, očarenie duše – a JÁN RODÁK to dokázal svojou literárnou tvorbou. Bol autorom prvej knižnej trilógie na tému Veľký Šariš, moje rodné mesto – poetickej knihy Obnažené pocity (2007), zbierky básní, burlesiek, balád, povestí, aforizmov, kresieb a fotografií autora Vivat, Sarus! (2009) a knihy aforizmov Čapované múdrosti. Vyšli mu aj knihy: Stretnutie členov rodiny Hanudeľovcov (2001), Prešité roky (o OZKN Prešov, 2014), Pohľady na 800 rokov Veľkého Šariša (2017) a Veľký Šariš – mesto a hrad (spoluautor, 1999).
Pre deti napísal knihu Kamaráti z ríše Fauna (2012). Výber z jeho diela bol zverejnený aj v zborníku umeleckej literárnej tvorby prešovských autorov Ako soľ (2019), ktorú pripravila a vydala odbočka SSS v Prešove.
---
Náš čas je v Božích rukách. Pri poslednej rozlúčke s Jánom Rodákom 17. októbra t. r. v Dome smútku vo Veľkom Šariši sme si povedali: „Česť jeho pamiatke! Zomrel autor, ale jeho dielo stále žije.“
S úctou a posledným ,,Zbohom!“
INGRID LUKÁČOVÁ, tajomníčka prešovskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov
Medailón člena Spolku slovenských spisovateľov: JÁN RODÁK (*2. 12. 1941 – † 2. 10 2024)
___________________________________________________________________________________________________________
Prezentácia a uvedenie knihy OĽGY ADAMKOVIČOVEJ-SEMKOVEJ medzi čitateľov
Nemôžem mlčať
OĽGA ADAMKOVIČOVÁ-SEMKOVÁ, členka prešovskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov (PO SSS), prezentovala svoju najnovšiu zbierku poézie Nemôžem mlčať. Podujatie, ktorým knihu uviedli medzi čitateľov, sa konalo v priestoroch Evanjelickej fary v Prešove dňa 9. 1. 2023.
Zbierka básní sa člení na tri časti: Na bojisku života, Infúzie, Odkiaľ a kam. Presvedčili sme sa, že ľudské srdce môže rozdávať ľuďom dobro, lásku a krásu... – spisovateľka tak urobila vo svojej knihe.
Poetka O. Adamkovičová-Semková sa narodila 9. mája 1950 v Prešove. Samostatne vydala básnické knihy, v ktorých sa každá zameriava na tri tematické okruhy s názvami: Básne, Prídavok, Pianissimo, Kantiléna srdca, Hore pozerám. Všetky spája autorkina viera v Boha, motívy z Biblie a zážitky bežných dní, ktoré prežíva. Lyrika je pre autorku spôsob, ako nemlčať a vhodne upozorniť poetickými slovami na význam ľudského života, na spoznanie skutočnosti a pobáda k spôsobu života vo viere.
Ingrid Lukáčová (vľavo) s autorkou
Oľgou Adamkovičovou-Semkovou
počas uvedenia knihy medzi čitateľov
Na prezentácii odzneli ukážky básní zo zbierky Nemôžem mlčať, ktoré predniesli ĽUDOVÍT PETRAŠKO, INGRID LUKÁČOVÁ a autorka prezentovanej zbierky.
Hudobnú zložku obohatil svojimi piesňami spevácky zbor SION pri cirkevnom zbore ECAV, ktorého dirigentkou je naša autorka. Knihu sme symbolicky pohladili či vyšibali vetvičkami rozmarínu a voňavú, na pamiatku a pomoc životu, sme ju vyslali medzi čitateľov.
Dovolím si ešte dopovedať – čítajme takéto knihy, aby nezostali naše duše hladné a národy, ktorých sme súčasťou, aby nezostali nahé.
INGRID LUKÁČOVÁ, tajomníčka PO SSS
Foto: archív autorky
Diváci na prezentácii knihy
Oľgy Adamkovičovej-Semkovej Nemôžem mlčať
Spevácky zbor SION pri cirkevnom zbore ECAV, ktorého dirigentkou je Oľga Adamkovičová-Semková, autorka prezentovanej zbierky básní Nemôžem mlčať