Rendezvous (8) s Jánom Mrázom z Mníchova a Miroslavom Bartošom z Hornej Štubne
Stretnutie s dvoma výtvarníkmi a spisovateľmi – akad. maliarom Jánom Mrázom žijúcim v nemeckom Mníchove a s Mgr. Miroslavom Bartošom žijúcim v Turčianskych Tepliciach, resp. Hornej Štubni bo výnimočné. Na svojich, po svete roztratených spolurodákov, sa tešil opäť nejeden Ružomberčan. Tak ako básnik, dramatik, režisér, herec a vysokoškolský pedagóg Jozef Mokoš, ktorý bol s J. Rezníkom v predchádzajúcom Rendezvous, boli aj aktéri ôsmeho pokračovania stretnutí pod schodmi ružomberskými literárnymi legendami.
Čestný občan mesta Ružomberok, akademický maliar, publicista, spisovateľ, folklorista a hudobník Ján Mráz, predstavoval vo svojej dobe jedinú mladú kultúrnu stopu z Ružomberka. V jeho študentských časoch sa z ružomberského gymnázia okrem neho nikto neetabloval v oblasti kultúry – slova, hudby alebo výtvarného umenia. Na Vysokej škole výtvarných umení bol vtedy z Ružomberčanov sám. Taktiež bol jediný z umelcov zo sútoku Revúcej a Váhu, ktorý v r. 1968 na protest proti okupácii ČSR, opustil republiku. Stal sa osamelým pútnikom v cudzom kultúrnom priestore.
Zľava: Radoslav Kendera, Ján Mráz, Miroslav Bartoš a Peter Mišák
Pedagóg, výtvarník a spisovateľ Mgr. Miroslav Bartoš sa stal legendou tým, že po normalizačnej červenej Ružomberku a jeho osobnostiam v r. 1976 sa odvážil vydať svoju prvú básnickú zbierku V letokruhu. Tým odštartoval ďalšiu vlnu literátov Ružomberskej literárnej skupiny, ktorých debuty sa po tomto odvážnom čine začali objavovať ako huby po daždi – Mišák, Kuniak, Lajčiak, Jarina, Kenda, Štrelinger, Winkler, Mikolaj, Holbová, Kučera, Mikovič...
Týmito aktivitami pokračovali a nadviazali na úspešný kultúrny jav tzv. „Ružomberskej literárnej skupiny“ a stali sa jeho výraznou súčasťou.
Literárne obe osobnosti predstavil podpredseda Spolku slovenských spisovateľov, redaktor, publicista a spisovateľ Peter Mišák z Martina a výtvarne Katarína Matúšková, riaditeľka Univerzitnej knižnice KU v Ružomberku. Po otázkach moderátora, scenáristu a organizátora podujatia Radislava Kenderu sa prítomní v preplnenej sále Mestskej knižnice v Ružomberku dozvedeli aj informácie zo života aktérov. Priblížili prítomným aj komplikovanú dobu šesťdesiatych rokov minulého storočia, uchytenie sa v cudzom kultúrnom prostredí, pochválili sa svojimi rodnými domami v meste pod Čebraťom či vyznali verejne svoj vzťah k rodisku.
Svoje osobnosti prišli pozdraviť členovia folklórneho súboru Lúčanskí hudci pod vedením ďalšej hudobnej ružomberskej legendy Vladimíra Struhára a Oľga Jurčová z Mestskej knižnice v Ružomberku recitovaním priblížila tvorbu hostí. Podujatie pokračovalo spoločenskou časťou s autogramiádou a pútavými rozhovormi.
R. A. RUŽOMBERSKÝ
Foto: archív autora