Otvorený list už podporilo vyše 750 SIGNATÁROV! (Formulár signatára)
Vážení čitatelia, Fond na podporu umenia (FPU) znova NEPRIDELIL Literárnemu týždenníku, časopisu Spolku slovenských spisovateľov (SSS), NA ROK 2024 – tak ako v roku 2022 a 2023 – NIJAKÚ DOTÁCIU, teda ani jedno euro na podporu jeho tvorby a vydávania!
Ak ešte nie ste signatárom Otvorené listu, vplňte Formulár signatára a podpore nás!
Ďakujeme. Redakcia
Otvorený list Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá a ministerke kultúry Slovenskej republiky
Zachráňme etablované literárne, umelecké a kultúrno-spoločenské časopisy!
Vážení členovia výboru pre kultúru a médiá, vážená pani ministerka kultúry,
význam hodnotových literárnych, umeleckých a kultúrno-spoločenských médií pre našu spoločnosť je o to väčší, že súčasné, najmä komerčné médiá sú zahltené násilím, škandálmi, politizáciou verejného života a propagáciou kultu peňazí a mamonu.
Už preto je nepochopiteľné, že Fond na podporu umenia (FPU), ktorého poslaním je podporiť práve hodnotové médiá, po prvý raz od novembra 1989 – ak rátame aj štátny program podpory kultúry ministerstva kultúry ako jeho predchodcu – nepridelil viacerým už etablovaným časopisom nijakú dotačnú podporu, teda rozhodol, že ich dotácia na rok 2022 bude nula eur. Toto konanie považujeme za alarmujúce a za varovný signál ohrozenia hodnotovej rozmanitosti a názorovej plurality.
Spolok slovenských spisovateľov (SSS) dlhšie ako tri desaťročia vydáva tlačené médiá Literárny týždenník a časopis pre mladú literatúru a umenie Dotyky. Práve tieto časopisy, vrátane internetového časopisu SSS Kultúrno-literárny týždenník, ako aj niektoré tlačené periodiká iných spisovateľských združení, sa v roku 2022 ocitli na čiernej listine, t. j. zostali bez akejkoľvek dotačnej podpory FPU. Pritom ich pôsobenie v slovenskom mediálnom priestore je nezameniteľné.
Literárny týždenník ako platforma slovenských spisovateľov, intelektuálov, vedcov, umelcov a miestnych vzdelancov sa už po svojom vzniku v roku 1988 ako mienkotvorné médium nezameniteľne pričinil o demokratizáciu slovenskej spoločnosti, keď ako jediné verejné periodikum v minulom režime – vďaka svojmu zakladajúcemu šéfredaktorovi profesorovi Vincentovi Šabíkovi a redakcii – odvážne otváral tabuizované témy ochrany životného prostredia, prinavracal do verejného života spisovateľov, vrátane kresťanských autorov, ako aj umelcov a vedcov, ktorí boli proskribovaní v dôsledku normalizácie, osvetľoval význam slovenských historických udalostí a osobností, ktoré bývalý režim zaznával, a domáhal sa dodržiavania občianskych a ľudských práv vrátane práva občanov na verejnú informovanosť.
Literárny týždenník zároveň odvážne presadzoval národnoemancipačné požiadavky Slovákov – vrátane návratu slovenského znaku (dvojkríža na trojvrší) – do vtedajšej štátnej symboliky, odmietnutia tzv. trojjedinej ústavy centralistickej federácie a prijatia vlastnej ústavy Slovenskej republiky. V novembri 1989 ako prvé médium v celom bývalom Česko-Slovensku zverejnil Vyhlásenie Verejnosti proti násiliu, otvorene privítal demokratizačné zmeny a podporil revolúciu. Aj po novembri systematicky podporoval demokratizačné procesy v súlade s európskym systémom hodnôt, ako aj občianske a politické hnutia a strany s programami suverenizácie slovenskej štátnosti a nezameniteľne sa zasadil o vznik samostatnej demokratickej Slovenskej republiky v roku 1993 ako rovnoprávneho subjektu rodiny kultúrne vyspelých európskych národov.
V týchto intenciách aj súčasný Literárny týždenník, ktorý má ako médium nadkonfesionálny a nadpolitický charakter a zverejňuje príspevky autorov rozličnej názorovej orientácie, šíri autentické hodnoty našej pôvodnej a kvalitnej prekladovej literatúry, prináša rozhovory a reportáže na aktuálne témy, recenzuje knižnú tvorbu, divadelné, operné, koncertné, filmové predstavenia, výtvarné výstavy, prezentuje diela našich klasických i súčasných maliarov, prináša esejistické reflexie o súčasnej kultúrnej a sociálno-ekonomickej situácii vrátane obnovy slovenského vidieka, nášho poľnohospodárstva, kultúrnej krajiny, ochrany životného prostredia a rozvoja turistiky, zaznamenáva aj regionálny literárny a kultúrny život a rehabilituje neprávom spochybňované historické osobnosti a udalosti.
Literárny týždenník vďaka tomu – v dnešných časoch mediálnej záľahy recipientov brakom, fejkmi a konšpiračnými správami – predstavuje dôležitú platformu šírenia autentických literárnych, umeleckých a kultúrnych hodnôt a neskreslenej informovanosti a vytvára jedinečný rezonančný priestor pre slovenskú kultúrnu verejnosť.
Dotyky ako celoštátny časopis SSS pre mladú literatúru a umenie takisto už vyše troch desaťročí podporuje mladých začínajúcich spisovateľov a umelcov. Od jeho vzniku v ňom publikovalo vyše 90 percent súčasných renomovaných spisovateľov mladšej a strednej generácie. V prípade zániku časopisu je existenčne ohrozený tlačený publikačný priestor na prezentáciu začínajúcich autorov. Jeho redakcia okrem iného organizuje jednu z najprestížnejších literárnych súťaží mladých básnikov na Slovensku s názvom Cena Rudolfa Fabryho, ktorá sa bude konať aj tohto roku. Popri časopise redakcia vydáva v SSS Edíciu mladých slovenských autorov časopisu Dotyky, ktorá otvára cestu do literatúry mladým debutantom. Nijaký iný časopis na Slovensku nemá také portfólio podpory mladých literárnych a umeleckých talentov.
Z uvedených dôvodov považujeme nepridelenie dotácií spomínaným dnes už etablovaným literárno-umeleckým a kultúrno-spoločenským časopisom za úsilie ochromiť tvorbu a šírenie autentických hodnôt a neskreslenej informovanosti, ale aj likvidovať Spolok slovenských spisovateľov ako najstaršie a najpočetnejšie spisovateľské združenie na Slovensku a jeho médiá.
Sme presvedčení, že obsadenie komisie Fondu na podporu umenia pre časopisy nie je reprezentatívne a podlieha skupinovým záujmom. Nie je náhoda, že FPU dlhodobo eliminuje zodpovedajúcu účasť zástupcov SSS, ktorý má vyše 400 členov, v tejto komisii a že v nej nie sú zastúpené ani iné relevantné spisovateľské združenia. Komisia tak nereprezentuje početné stavovské združenia spisovateľov, ale len súkromné skupinové záujmy, čo dokladajú aj jej jednostranné odporúčania namierené proti spomínaným časopisom.
Tento stav je o to alarmujúcejší, že FPU ako inštitúcia zriaďovaná zákonom NR SR nemá nijaký odvolací orgán, a teda neudelením dotácií môže beztrestne likvidovať hodnotovú a názorovú pluralitu v slovenskej kultúre a spoločnosti, ktorú priniesli novembrové zmeny roku 1989 – s jednoznačným významným pričinením Literárneho týždenníka – a o ktorú, ako sa ukazuje, musíme dnes odznova bojovať.
Vážení členovia výboru pre kultúru a médiá, vážená pani ministerka kultúry,
vyzývame a žiadame Vás, aby ste – využijúc všetky legitímne nástroje – zastavili toto trestuhodné nekultúrne negovanie základných demokratických princípov, ktoré nerešpektuje hodnotovú rozmanitosť a názorovú pluralitu, a aby ste podporili zodpovedajúce zastúpenie relevantných spisovateľských združení, ktoré reprezentujú stovky slovenských spisovateľov i spisovateľov národnostných literatúr, v riadiacich orgánoch Fondu na podporu umenia a osobitne v jeho odborných komisiách.
Zároveň Vás žiadame, aby ste zabránili zániku uvedených etablovaných časopisov, ktorý FPU svojimi neuváženými rozhodnutiami spôsobuje.
Ide o bezprecedentné úsilie zlikvidovať názorovú pluralitu a hodnotovú rozmanitosť, bez ktorých naša literatúra, kultúra, naše umenie i celá slovenská kultúrna verejnosť a zahraničná čitateľská obec budú ochudobnené, a v neposlednom rade ide aj o podporu a obhajobu šírenia autentických hodnôt a neskreslenej informovanosti.
Ide o kultúru a kultúrnosť celej našej spoločnosti.
Boris Brendza, predseda SSS, Štefan Cifra, tajomník SSS,
šéfredaktor časopisu Dotyky šéfredaktor Literárneho týždenníka
a ďalší signatári – slovenskí spisovatelia, vedci, umelci a publicisti,
členovia Spolku slovenských spisovateľov a podporovatelia otvoreného listu
SIGNATÁRI
Zachráňme etablované literárne, umelecké a kultúrno-spoločenské časopisy!
- Vincent Šabík, spisovateľ, kulturológ, literárny vedec, univerzitný profesor, zakladajúci šéfredaktor Literárneho týždenníka, laureát Ceny Fra Angelica za kresťanský prínos do umenia v kategórii slovesné umenie, Ceny J. Hollého, Ceny SSS za celoživotné dielo v oblasti literárnej vedy, esejistiky a prekladovej literatúry, Ceny Slovenských pohľadov
- Etela Farkašová, spisovateľka, filozofka, vedkyňa, univerzitná profesorka, laureátka literárnej ceny Anasoft litera, ocenenia Krištáľové krídlo, Ceny SSS L. Ťažkého za prózu, Ceny Slovenského centra PEN
- Anton Hykisch, spisovateľ, emeritný veľvyslanec, nositeľ štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, laureát medzinárodnej Ceny E. E. Kischa, Ceny Fra Angelica v kategórii slovesné umenie, Ceny SSS L. Ťažkého za prózu
- Peter Jaroš, spisovateľ, prozaik, scenárista, nositeľ Radu Ľudovíta Štúra II. triedy, Ceny ministra kultúry SR za literatúru, Ceny Lea Danihelsa
- Mária Bátorová, spisovateľka, literárna historička, vedkyňa, univerzitná profesorka, laureátka Ceny Slovenského centra PEN, Ceny Fra Angelica v kategórii slovesné umenie, Ceny SSS M. Rúfusa za poéziu
- Eva Fordinálová, spisovateľka, literárna historička, vedkyňa, univerzitná profesorka, laureátka Ceny Fra Angelica v kategórii slovesné umenie, Ceny SSS za celoživotné dielo, mimoriadnej Ceny SSS s prihliadnutím na vedecký prínos v poznaní a interpretácii slovenskej literatúry obdobia klasicizmu a národného obrodenia, ako aj života a tvorby básnika J. Hollého
- Anton Blaha, advokát, spisovateľ, laureát medzinárodnej Ceny E. E. Kischa, Ceny Klubu spisovateľov literatúry faktu, Národnej ceny V. Zamarovského
- Jaroslav Rezník st., spisovateľ, laureát Ceny Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu, Ceny SSS za celoživotné dielo v oblasti poézie a detskej literatúry, predseda redakčnej rady Literárneho týždenníka (LT)
- Bystrík Šikula, spisovateľ, šéfredaktor Slovenských pohľadov na literatúru, umenie a vedu, člen PSSS, laureát Ceny Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu
- Dušan Čaplovič, historik a archeológ, vedec, autor odbornej literatúry, člen PSSS
- Anton Hrnko, historik, autor odbornej literatúry, nositeľ Radu Andreja Hlinku 1. triedy, Medaily ministra obrany SR 1. triedy, podpredseda SSS
- Ján Tazberík, básnik, autor odbornej literatúry, kulturológ, člen PSSS, laureát výročnej Ceny SSS za poéziu
- Pavol Dinka, spisovateľ literatúry faktu, esejista, redaktor Literárneho týždenníka, laureát medzinárodnej Ceny E. E. Kischa, Národnej ceny V. Zamarovského, celoštátnej súťaže Slovenská kronika
- Martin Kellenberger, výtvarník, laureát Ceny Ľ. Fullu za celoživotnú ilustrátorskú tvorbu, viacnásobný laureát ocenenia BIB Najkrajšia kniha Slovenska
- Štefan Luby, vedec, fyzik, autor odbornej literatúry, nositeľ štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ocenenia Krištáľové krídlo, vedec roka, Identifikačný kód Slovenska, Ceny Klubu spisovateľov literatúry faktu
- Jozef Banáš, spisovateľ, laureát Ceny Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu, Ceny Slovenského centra PEN, ruskej národnej ceny za Najlepšiu knihu a vydavateľstvo roka, viacnásobný laureát ceny vydavateľstva Ikar Platinová kniha
- Lydie Romanská, poetka, prekladateľka, zbormajsterka, podpredsedníčka Obce spisovateľov Českej republiky, prispievateľka do LT, laureátka mimoriadnej ceny SSS za poéziu
- Zlata Matláková, spisovateľka, poetka, prekladateľka, nositeľka medaily sv. Gorazda, laureátka Ceny SSS M. Rúfusa, Ceny Slovenských pohľadov za poéziu
- Margita Ivaničková, spisovateľka, tajomníčka odbočky SSS v Trenčíne, laureátka Ceny SSS M. Ďuríčkovej za literatúru pre deti
- Július Lomenčík, literárny vedec, autor odbornej literatúry, básnik, vysokoškolský pedagóg, člen PSSS
- Tatiana Jaglová, prozaička, redaktorka, členka PSSS, laureátka Ceny SSS L. Ťažkého za prózu
- Michal Chuda, básnik, redaktor, laureát ceny Fra Angelica v kategórii slovesné umenie, nositeľ pápežského vyznamenania Pro Ecclesia et Pontifice za zásluhy v službe Cirkvi a rímskeho pontifika
- Peter Mišák, spisovateľ, básnik, redaktor, editor, viacnásobný laureát ocenenia Kniha Liptova, člen PSSS
- Martin Prebudila, Stará Pazova (Srbsko), novinár, spisovateľ, básnik, prekladateľ, šéfredaktor Slovenskej redakcie Novosadského rozhlasu (Nový sad, Vojvodina, Srbsko), viacnásobný laureát Ceny Nového života, nositeľ Zlatého odznaku KOS Srbska
- Jana Borguľová, muzeologička, autorka kultúrno-historickej literatúry, tajomníčka odbočky SSS v B. Bystrici, laureátka Ceny SSS za celoživotné dielo
- Ingrid Lukáčová, poetka, kultúrno-osvetová pracovníčka, tajomníčka odbočky SSS v Prešove
- Igor Válek, spisovateľ pre deti, básnik, vedúci redaktor internetového časopisu SSS Kultúrno-literárny týždenník, tajomník odbočky SSS v Žiline
- Milan Igor Chovan, spisovateľ, viacnásobný laureát súťaže Kniha Liptova, nositeľ Ceny primátora mesta Ružomberok za významný podiel pri výchove mládeže v oblasti literatúry
- Eduard Grečner, scenárista, režisér, básnik, vysokoškolský pedagóg, laureát Ceny ministra kultúry, Ceny predsedu NR SR za tvorbu v oblasti kinematografie, ocenenia Identifikačný kód Slovenska
- Marián Servátka, vysokoškolský pedagóg, publicista, prekladateľ, veľvyslanec
- Viera Švenková, spisovateľka, laureátka Ceny SSS M. Ďuríčkovej za literatúru pre deti, Ceny Slovenských pohľadov za prózu, Ceny Ivana Kraska
- Anna Blahová-Šikulová, redaktorka, prekladateľka, editorka
- František Ruščák, autor odbornej literatúry, básnik, vysokoškolský pedagóg, nositeľ Zlatej plakety J. A. Komenského, medailí Košickej univerzity P. J. Šafárika a Prešovskej univerzity
- Janka Poláková, kultúrno-osvetová pracovníčka, tajomníčka literárneho klubu Omega v Trenčíne, členka výboru odbočky SSS a MO MS v Trenčíne
- Michal Záleta, spisovateľ, publicista, básnik, novinár
- Jana Judinyová s manželom Stanislavom a dvoma dcérami, spisovateľka, reportérka, laureátka Ceny E. E. Kischa
- Karel Klatt, básnik, laureát Mimoriadnej ceny SSS za poéziu
- Goran Lenčo, básnik, literárny kritik a recenzent, prispievateľ do LT
- Ján Kačala, jazykovedec, univerzitný profesor, autor odbornej literatúry, nositeľ Štátneho vyznamenania Rad Ľ. Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti vedy a školstva, osobitne v oblasti jazykovedy, laureát Ceny SSS za odbornú literatúru
- Jozef Mikloško, spisovateľ, matematik, veľvyslanec, laureát Ceny E. E. Kischa, Ceny SSS za celoživotné dielo
- Hana Košková, spisovateľka, recenzentka, laureátka Ceny Slovenských pohľadov, Ceny Ivana Kraska, Ceny Slovenského literárneho fondu za prvú knihu
- Ľudovít Hološka s manželkou, akad. maliar, univerzitný profesor, laureát Ceny Fondu výtvarných umení, viacnásobný laureát ocenenia BIB Najkrajšia kniha roka, nositeľ Ceny nadácie Matice slovenskej
- Dalimír Hajko, literát a filozof, univerzitný profesor, laureát Ceny E. E. Kischa, dvojnásobný laureát Ceny Slovenských pohľadov
- Ján Grešák, publicista, čitateľ a prispievateľ do LT
- Ondrej Nagaj, básnik, autor literatúry pre deti
- Štefan Debnár, čitateľ LT
- Ján Maršálek, spisovateľ, básnik, publicista, predseda Literárneho klubu Omega
- Ján Čápka, spisovateľ pre deti, pôvodným povolaním učiteľ
- Andrijan Turan, básnik, redaktor, dvojnásobný laureát Ceny Slovenských pohľadov za poéziu
- Jozef Bobák, historik
- Eva Čulenová, vydavateľka, editorka, autorka odbornej literatúry
- Marta Hlušíková, spisovateľka
- Katarína Mosnáková-Bagľašová, spisovateľka, publicistka, šéfredaktorka umeleckého časopisu artUM, pracovníčka Stredoslovenského osvetového strediska, laureátka Ceny Nového života
- Miroslav Majerník, spisovateľ, bloger, člen odbočky SSS v Prešove, čitateľ LT
- Jozef Hvišč, literárny vedec, emeritný univerzitný profesor, prekladateľ, editor
- Edita Hviščová, učiteľka angličtiny
- Katarína Sedláková, prekladateľka, autorka
- Dalimír Stano, spisovateľ, zakladateľ edície Dielne Autorov Literatúry, laureát ceny Literárny Zvolen
- Viera Čurmová, spisovateľka pre deti a mládež, čitateľka LT
- Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí, riaditeľ Slovenského domu v Prahe, básnik, publicista
- Ľubomír Pajtinka, pedagóg, publicista, novinár, iniciátor a organizátor genealogického projektu Poznaj svoju minulosť alebo Pátranie po predkoch
- Štefan Šramka, spisovateľ, básnik, výkonný riaditeľ Asociácie horských sídiel, horal
- Peter Maca, kňaz, konsenior Považského seniorátu, školský dekan, organizátor Bienále súťaže amatérskej fotografie – memoriál Jozefa Hollého, nositeľ Reformačnej medaily ECAV, publicista, spisovateľ
- Leopold Moravčík, spisovateľ, dôchodca, laureát čínskeho ocenenia Special Book Award of China (SBAC), Ceny SSS V. Ferka za literatúru faktu
- Stojan Lekoski, prekladateľ, bibliograf, laureát ceny P. O. Hviezdoslava, Osobitnej ceny SSS, držiteľ Medaily za zásluhy od prezidenta Severného Macedónska Gjorgeho Ivanova
- Alexej Mikulášek, učiteľ, editor, lektor českého jazyka na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre
- Miroslav Daniš, univerzitný profesor, spisovateľ, prekladateľ, nositeľ Ruského štátneho vyznamenania Puškinova medaila za celoživotnú vedecko-výskumnú činnosť v oblasti dejín východnej Európy
- Gabriela Spustová Izakovičová, redaktorka, poetka, prozaička, autorka kníh pre deti, pedagogička, vydavateľka, novinárka, zakladateľka a šéfredaktorka Trnavského literárneho almanachu, laureátka súťaže Literárny salón
- Katarína Holcová, prírodovedkyňa, univerzitná profesorka
- Lýdia Žáková, psychologička, hudobníčka, poetka, laureátka ceny predsedu poroty Literárnej súťaže J. Braneckého Studňa sa tajne s dažďom zhovára v Trenčíne
- Ľubo Olach, spisovateľ, novinár, publicista
- Fedor Mikovič, publicista, konferencier, editor, spisovateľ literatúry faktu, laureát Národnej ceny V. Zamarovského Za trvalý prínos do slovenskej literatúry faktu, medzinárodnej Ceny E. E. Kischa, Zlatej medaily Leva N. Tolstého (European Award for Writers and Publicists – Gold medal of Leo Tolstoy), Európskej únie umenia (European Union of Arts), Ceny Literárneho fondu za publicistiku, Ceny mesta B. Bystrica Za odvahu pri šírení pravdivých informácií počas pohnutých augustových udalostí v roku 1968
- Peter Lobotka, vedecký pracovník
- Miroslav Kazík, pedagóg, lingvista, laureát celoštátnej súťaže Slovenská kronika v kategórii vedecká a vedecko-popularizačná monografia obce
- Mária Hrnčíriková, dôchodkyňa
- Karol Fajnor, dopravný inžinier
- Paula Rácková, učiteľka-dôchodkyňa
- Jozef Špaček, spisovateľ, literárny kritik, prispievateľ do LT
- Stanislav Háber, spisovateľ, básnik, redaktor, laureát Literárnej súťaže J. Braneckého Studňa sa tajne s dažďom zhovára v Trenčíne
- Pavol Fűkő, režisér, publicista, dôchodca
- Juraj Hradský, výtvarník, publicista, spisovateľ
- Pavol Ičo, prozaik, publicista
- Július Forsthoffer, chemik, pracujúci dôchodca
- Janka Šramková-Jurkovičová, výtvarníčka, fotografka, reštaurátorka, spisovateľka, učiteľka
- Emil Polák, novinár, publicista, editor
- Alexander Halvoník, prozaik a literárny kritik
- Peter Stachovič, dôchodca
- Ján Košiar, katolícky kňaz, predseda redakčnej rady časopisu Svedectvo
- Jozef M. Rydlo, člen Slovenského ústavu v Ríme, predseda Únie slovenských spisovateľov, umelcov a kultúrnych tvorcov žijúcich mimo územia Slovenska, čestný člen SSS
- Lucia Panáčková, učiteľka
- Štefan Packa, spisovateľ, publicista, výtvarník
- Ivan Baláž Kráľ, básnik a výtvarník
- Vladimír Gregor, publicista
- Alexander Scholz, dôchodca, aforista, prispievateľ do rubriky LT LiTERÁRIUM
- Peter Naščák, učiteľ, literárny kritik
- Andrej Ferko, učiteľ virtuálnej reality a spoluautor trezorových filmov
- Brigita Schmögnerová, bývalá ministerka financií SR
- Pavol Fabian, zverolekár, spisovateľ
- Viera Benková, aktívna novinárka, autorka, dôchodkyňa, laureátka Medzinárodnej ceny O. Štefanka, Ceny SSS za životné dielo a popularizáciu slovenskej literatúry v zahraničí, Ceny Spolku vojvodinských slovakistov za životné dielo, dvojnásobná nositeľka Ceny časopisu Nový život
- Štefan Haviar, redaktor, publicista, editor, laureát Ceny Matice slovenskej a Ceny predsedu MS
- Emil Borčin, redaktor, publicista, prozaik
- Jozef Zavarský (alias Teofil Klas), básnik, novinár, prekladateľ, laureát Ceny Fra Angelica za osobný prínos ku kresťanským hodnotám v kultúre na Slovensku, mimoriadnej Ceny SSS za poéziu, Ceny SSS za básnické samizdaty, Osobitného apoštolského požehnania Svätého Otca Benedikta XVI. na pergamene (v súvislosti s procesom beatifikácie biskupa Michala Buzalku)
- Tomáš Turner, básnik, aforista, filozof
- Alena Kanásová, ergoterapeutka, spisovateľka
- Jana Šimulčíková, spisovateľka, publicistka, novinárka, prekladateľka, laureátka ocenenia slovenskej sekcie IBBY a Bibiany Najkrajšia detská kniha jari a jesene
- Miloš Čikovský, spisovateľ
- Michal Roman, literárny vedec, univerzitný profesor, laureát Ceny Ivana Franka
- Jano Rácz, divadelný publicista
- Jozef Ivan, pedagóg, novinár, redaktor, prekladateľ, publicista, spisovateľ, básnik, editor, vydavateľ, nakladateľ, bloger, člen SSS
- Ivan Seifert, dôchodca
- Robert Žilík, slobodný umelec
- Milan Blahynka, literárny kritik a historik, editor, prispievateľ do LT, ČR
- Peter Švorc, vysokoškolský profesor, historik
- David Jordák, referent
- Ladislav Moravík, vysokoškolský pedagóg, čitateľ LT
- Stanislav Veselovský, učiteľ
- Milan Hodál, spisovateľ, básnik a epigramatik, člen odbočky SSS v Nitre, člen literárneho klubu Janka Jesenského, viacnásobný držiteľ ocenenia neziskovej organizácie Čakanka v kategórii poézia
- Marina Mesárošová, poetka, pesničkárka, nositeľka Ceny primátora mesta Pezinok za zbierku Naboso a za dlhoročnú úspešnú prácu s mládežou v LDO-ZUŠ
- Gejza Blaas, vedec, ekonóm a sociológ, nositeľ štátneho vyznamenania Rad Ľ. Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj vedy
- Bohumil Chmelík, emeritný profesor Trnavskej univerzity
- Zuzana Brnoliaková, samostatná vedecká pracovníčka SAV
- Kamila Balcová, učiteľka, spisovateľka, laureátka ocenenia Bibiany a Slovenskej sekcie IBBY Najkrajšia detská kniha zimy
- Lenka Mihová, publicistka, literárna kritička
- Peter Glasnák, výpočtový technik
- Milan Nemček, projektový manažér
- Alojz Marsina, prozaik, dôchodca
- Peter Holka, spisovateľ
- Ján Greš, novinár, fotograf, youtuber
- Slávka Koleničová, knihovníčka, spisovateľka
- Dušan Mikolaj, spisovateľ, redaktor LT, laureát medzinárodnej Ceny E.E. Kischa, Národnej ceny V. Zamarovského za literatúru faktu
- Anna Sláviková, publicistka
- Mariana Čengel Solčanská, spisovateľka, scenáristka, režisérka
- František Mach, prispievateľ, Modra
- Jana Orlická, umelkyňa, strategička, pedagogička, kulturoperátorka, autorka hudobných relácií
- Peter Viglaš, archivár
- Ivana Ecetová, učiteľka
- Romana Krajčíková
- Jozef Tinka, publicista, spisovateľ, emeritný vysokoškolský učiteľ, mediólogog
- Ján Lazar, právnik, univerzitný profesor, pedagóg, vedec a autor odbornej literatúry, nositeľ zlatej Medaily UK a Ceny SSS V. Ferka za literatúru faktu
- Tomáš Majerník, spisovateľ, člen odbočky SSS v Prešove
- Anton Hupka, dôchodca, básnik, publicista
- Oľga Adamkovičová, členka odbočky SSS v Prešove
- Štefan Bobota, akademický maliar
- Silvia Mária Fecsková, muzikologička, kunsthistorička, regenschori n. v., zbormajsterka, hudobná kritička a publicistka, hudobná dramaturgička, editorka, hudobná manažérka
- František Rojček, spisovateľ
- Robert Hakala, spisovateľ, básnik
- Emil Benčík, spisovateľ, publicista, prekladateľ, rozhlasový tvorca
- Marián Šimkulič, spisovateľ a publicista
- Anna Hurajová, vysokoškolská pedagogička, výskumníčka, prekladateľka
- Ján Petrík, publicista, básnik
- Jaromír Slušný, historik, publicista, novinár
- Stanislav Buchta, sociológ
- Katarína Koňariková, biochemička, prozaička
- Ružena Šípková, poetka a novinárka
- Ján Podmanický, poslanec NR SR, spisovateľ, starosta obce
- Silvia Hajdúová, editorka
- František Jahelka, čitateľ
- Mária Čechovičová, čitateľka aj prispievateľka
- Mira Nábělková, vysokoškolská učiteľka, jazykovedkyňa, slovakistka
- Lenka Kóňová, milovníčka kníh, čitateľka-priaznivkyňa LT aj Dotykov, laureátka Literárnej súťaže Jozefa Braneckého Studňa sa tajne s dažďom zhovára, Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby Jurinova jeseň
- Daniel Tóth, dopravný zamestnanec
- Daniela Suchá, kulturologička, predsedníčka OZ CYRILOMETODIADA
- Juraj Havaj, akad. architekt
- Beata Vargová Kuracinová, učiteľka, poetka
- Rudolf Rabatin, výtvarník a výtvarný pedagóg
- Emil Semanco, publicista, výtvarník, starosta Umeleckej besedy slovenskej
- Edita Škodová, dôchodkyňa, jazyková redaktorka
- Vladimir Škuta, dôchodca, čitateľ
- Jozef Švikruha, učiteľ-dôchodca, výtvarník, čitateľ Literárneho týždenníka, Slovenských pohľadov
- René Pavlík, dôchodca
- Andrej Smolák, výtvarník, výtvarný pedagóg
- Stanislav Brtoš, kňaz, básnik
- Iva Dejová, vysokoškolská pedagogička
- Nina Paulinyová, učiteľka
- Miroslav Ľuba, právnik
- Marián Mydlo, dôchodca, bloger RK magazínu
- Daniela Krajčová, výtvarníčka
- Ľuboslav Dinaj, dôchodca
- Stanislav Májek, architekt
- Bohuslav Kortman, editor, publicista, jaskyniar, čitateľ LT
- Adela Demeková, redaktorka v. v.
- Milan Kupecký, humorista, publicista, redakcia Humorikonu
- Pavol Eliáš, dôchodca, univerzitný profesor, vedecký pracovník, čitateľ a podporovateľ LT
- Oľga Štetinová, projektantka
- Juraj Havaj st., architekt, vysokoškolský pedagóg
- Jana Pivovarníková, výtvarníčka a výtvarná teoretička
- Adrián Panáček, dôchodca
- Marta Chabadová, akad. maliarka
- Erik Germuška, politológ
- Dušan Janák, dôchodca, prekladateľ
- Elena Cmarková, členka odbočky SSS v Banskej Bystrici
- Vladimír Farkaš, vedec, Chemický ústav SAV
- Roman Marek, technik
- Magdaléna Srncová, ekonómka, dôchodkyňa
- Oksana Klimová, dochodkyňa
- Jaroslav Majzlík, dôchodca, publicista
- Miroslav Bartoš, spisovateľ, výtvarník
- Jiří Ditrich, manager, technické odvětví, ČR
- Čestmír Böhm, dôchodca, ČR
- Jiří Bárta, zememerač, ČR
- Stanislav Hvozdík, psychológ
- Rafael Rafaj, novinár, publicista, exposlanec NR SR
- Štefan Suchý, informatik
- Dagmar Beláková, publicistka
- Miloš Černý, starobný dôchodca
- Janka Javorová, mikrobiologička
- Ľudovít Majer, dôchodca, aforista, epigramatik
- Ladislav Volko, diplomat, publicista
- Alexander Piroš, prozaik, publicista
- Ondrej Ševce, programátor, čitateľ časopisu Dotyky
- Tomáš Volf, dřevařský inženýr v důchodu
- Ján Kopina, aforista
- Martin Jančuška, lekár – kardiológ, Viedeň
- Šebastián Košút, kňaz
- Emília Hrabovec, historička, univerzitná profesorka
- Ján Čarnogurský, advokát
- Tomáš Kováčik, učiteľ
- Nikoleta Vargová, učiteľka
- Peter Čekovský, dôchodca
- Viktor Timura, publicista, dôchodca
- Ervin Nagy, redaktor
- Tatiana Tökölyová, právnička, autorka prózy a poézie
- Tibor Máčay, prekladateľ-tlmočník, rusista a slavista, bývalý vysokoškolský učiteľ
- Jozef Šovčík, stavebný inžinier
- Helena Čajková, učiteľka na dôchodku
- Marta Ondrejková, lekárka
- Štefan Nižňanský, spisovateľ, publicista, posledný generálny riaditeľ Slovenskej televízie, podpredseda Únie slovenských novinárov
- Peter Valo, spisovateľ, publicista
- Peter Dragijský, lekár
- Janka Martincová, vedecká pracovníčka, prispievateľka LT
- Eva Orbanová, vysokoškolská pedagogička
- Dušan Kazimír, učiteľ
- Anton Demeter, stavebný inžinier, prešovský matičiar
- Jozef Kutarňa, pedagóg, univerzitný profesor
- Mária Macková, publicistka, spisovateľka, redaktorka
- Jozef Leikert, vysokoškolský pedagóg, spisovateľ
- Alžbeta Mráková, jazyková redaktorka, prekladateľka, bývalá šéfredaktorka časopisu Família, poetka a esejistka
- František Skovajsa, historik
- Tomáš Mikolaj, redaktor
- František Horvath, dôchodca
- Ladislav Hrubý, učiteľ, spisovateľ
- Eva Kollárová, univerzitná profesorka, prezidentka Asociácie rusistov Slovenska, šéfredaktorka časopisu Russkij jazyk v centre Evropy, nositeľka medaily Puškina, Zlatej medaily S. Michalkova
- Milan Kosec, dokumentarista
- Štefan Patrik Kováč, spisovateľ, učiteľ, duchovný poradca, vedúci Spoločenstva Živá voda, kresťanský aktivista
- Michal Hrivnák, čestný člen SSS, Maďarsko
- Janka Kavecká, živnostníčka, dobrovoľná vedúca farskej knižnice
- Karol Dučák, žurnalista a spisovateľ
- Ignác Kolek, riaditeľ vydavateľstva
- Ľudomír Molitoris, historik, prekladateľ, krajanský činiteľ, generálny tajomník Spolku Slovákov v Poľsku
- Gabriela Zavacká, umelkyňa
- Milan Zelinka, spisovateľ, publicista, laureát celoštátnej súťaže Anasoft Litera, korunný princ Ceny cien Revue aktuálnej kultúry RAK
- Slavomíra Očenášová-Štrbová, spisovateľka, publicistka, laureátka Zlatej medaily Leva Tolstého – Ceny Európskej únie umenia
- Terézia Ursínyová, hudobná kritička a publicistka
- Ivan Lehotský, novinár
- Vlado Bálint, kulturológ, spisovateľ, hudobný skladateľ
- Ivan Jackanin, spisovateľ, prekladateľ, publicista
- Elena Šebová, psychologička, novinárka
- Ivan Očenáš, slovakista, bibliograf
- Katarína Šulganová, odborná pracovníčka v oblasti kultúry, mesto Čadca, Kysuce
- Pavol Holeštiak, spisovateľ, editor, manažér, viacnásobný laureát ocenenia Kniha Kysúc
- Lujza Jablonická, učiteľka
- Mária Matušková, stredoškolská učiteľka cudzích jazykov v dôchodku
- Roman Kvapil, odborný asistent
- Monika Barčáková, učiteľka
- Ľubomír Guzi, vysokoškolský pedagóg, rusista
- Emília Lipovská, učiteľka
- Ľubica Hroncová, jazyková redaktorka, recenzentka
- Anna Tkáčová, učiteľka
- Jana Pappová, architektka-dôchodkyňa, čitateľka LT od jeho založenia
- Janka Koperová, učiteľka
- Pavol Prievalský, rehoľník, kňaz
- Alexander Thurzo, metrológ, publicista
- Ľubomír Huďo, spisovateľ, novinár
- Ľuboslav Hromják, kňaz, historik, vysokoškolský pedagóg
- Ivana Hesková, učiteľka
- František Šuppa, dôchodca
- Miroslava Kerekesová, knihovníčka
- Natália Grausová, lekárka, bývalá poslankyňa NR SR
- Jana Semjonová, učiteľka
- Milan Bujňák, učiteľ slovenského jazyka a literatúry
- Ľudovít Števko, spisovateľ literatúry faktu, publicista
- Marcela Pillárová, učiteľka
- Viktória Mičudová, nezamestnaná
- Slavomíra Galdíková, čitateľka, študentka
- Eva Krišpinská, ekonómka, čitateľka LT
- Stanislav Jelínek, politológ, sociológ
- Alžbeta Košíková, vysokoškolská pedagogička, milovníčka literatúry, umenia a histórie
- Ľuba Hrivňáková, dôchodkyňa, bývalá stredoškolská učiteľka
- Zuzana Kolejáková, divadelná dramaturgička, autorka a pedagogička
- Ján Čapka, spisovateľ pre deti, básnik, autor literatúry faktu, kultúrno-osvetový pracovník, laureát Ceny roka za poéziu pre deti vydavateľstva Daxe a redakcie časopisu Maxík, nositeľ cenenia Najpredávanejšia kniha roka kníhkupectva Art Forum za básnickú zbierku
- Adam Sedláček, žurnalista a spisovateľ
- Alexander Kulich, hudobník, začínajúci spisovateľ
- Edith Manak, dôchodkyňa
- Peter Kováč, dôchodca
- Libuša Klučková, stredoškolská profesorka, členka MS
- Peter Štrelinger, spisovateľ a novinár, predseda Výboru Kongresu slovenskej inteligencie
- Jana Blublová, učiteľka slovenského jazyka
- Peter Kozolka, učiteľ dôchodca, člen Pedagogického odboru MS
- Adolf Kobela, historik, spisovateľ
- Viliam Oberhauser, exminister vlády SR, štatutár OZ Kresťania za zdravý vidiek
- Ioan Gondec, kňaz
- Miloš Bača, historik, dôchodca
- Ivan Hudec, spisovateľ a lekár, nositeľ štátneho vyznamenania Rad Andreja Hlinku I. triedy, laureát ocenenia slovenskej sekcie IBBY a Bibiany Najkrajšia detská kniha zimy, nositeľ ocenenia Osobnosť Kysúc – za celoživotné dielo
- Pavol Kall, publicista, prozaik, prispievateľ so viacerých periodík
- František Luknár, dôchodca, priaznivec
- Jozef Sobota, učiteľ
- Pavol Hatala, technik
- Štefan Martinkovič, právnik, člen SSS a MS
- Mária Šúleková, dôchodkyňa
- Vojtech Zeman, kňaz
- Anton Péteri, dôchodca-básnik, člen odbočky SSS v Žiline
- Mária Švecová, učiteľka na dôchodku
- Jozef Uhnák, rehoľník
- Gabriela Klinovská, učiteľka
- Ján Chovanec, archeológ, historik, dlhoročný člen MS a predseda MO MS
- Monika Grejtáková, učiteľka slovenského jazyka a literatúry
- Mária Sýkorová, kníhkupeckyňa
- Miroslava Gažová, živnostníčka
- Jozef Klepanec, kňaz
- Jozef Šimonovič, herec
- Pavol Parenička, vysokoškolský pedagóg, kultúrny historik a pracovník
- Robert Galko, dôchodca, verný matičiar
- Štefan Michalík, bloger
- Pavol Zuskáč, projektant
- Martina Čelechovská, obchodná manažérka
- Martin Lacko, historik, redaktor, vydavateľ
- Alexander Lilge, dôchodca
- Viktória Lilgová, dôchodkyňa
- Katarína Chovanová, bibliografka
- Štefan Švec, aforista
- Eva Bujňáková, učiteľka
- Ján Duchoň, SZČO
- Adriana Ferenčíková, lingvistka, prekladateľka, laureátka Ceny Jána Hollého za umelecký preklad
- Matej Mindár, redaktor, vedecký pracovník
- Marián Mokrý, dôchodca
- Ingrid Majeriková, vydavateľka
- Milica Majeriková-Molitoris, historička, spisovateľka
- Anna Majeriková, poetka
- Jozef Sivák, dôchodca, čitateľ LT a prispievateľ
- Milan Vároš, spisovateľ, nositeľ Radu Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, viacnásobný laureát medzinárodnej Ceny E. E. Kischa a Ceny Literárneho fondu za vedeckú a odbornú literatúru v kategórii spoločenských vied, laureát Ceny ministra kultúry SR, Ceny V. Zamarovského za celoživotný prínos v oblasti literatúry faktu, Ceny Klubu spisovateľov literatúry faktu, nositeľ ocenenia Identifikačný kód Slovenska
- Pavel Trgiňa, učiteľ na dôchodku
- Jozef Krnáč, prekladateľ
- Vlasta Kubizňová, dôchodkyňa, učiteľka
- Ján Hanečka, diakon
- Štefan Gardoň-Kaštýlsky, spisovateľ, člen odbočky SSS v Trenčíne
- Ján Benko, dôchodca, bývalý učiteľ na PriF UK
- Jana Machová, dôchodkyňa, bývalá zamestnankyňa MS
- Štefan Paulov, lekár
- Anna Prnová, vedecká pracovníčka ÚACH SAV
- Darina Milčová, sociálna pracovníčka
- Martin Jarinkovič, historik, múzejník
- Alena Stašíková-Galvánková, spisovateľka, poetka, členka SSS, milovníčka histórie
- Ján Gajdoš, živnostník
- Leopold Švec, dôchodca
- Peter Chovan, technik IT
- Jozef Májsky, biológ a ekológ na dôchodku
- Peter Marenčík, projektant
- František Ďurža, pracujúci dôchodca
- Monika Ďuržová, študentka VŠ
- Marta Kilimajerová, čitateľka, podporovateľka
- Anna Jamrišková, poetka, dôchodkyňa
- Eva Očkayová, dôchodkyňa
- Nataša Neštinová, učiteľka
- Ján Blubla, pracujúci dôchodca, priaznivec
- Milan Sedláček, SZČO
- Jozef Bily, dôchodca, aforista, epigramatik, autor knižiek pre deti
- Ján Palkovič, redaktor, dôchodca
- Ladislav Milo, čitateľ LT (od roku 1988), SNN a Kultúrneho života (od päťdesiatych rokov)
- Katarína Rabatinová, dôchodkyňa
- Dagmar Mária Anocová, slovenská krajanská spisovateľka z Rumunska, laureátka Ceny Zväzu rumunských spisovateľov, prispievateľka do LT
- Jolana Lenčéšová, učiteľka, dôchodkyňa
- Ján Kosáč, Knižnica Brodzany
- Ľudmila Hrehorčáková, dôchodkyňa, učiteľka
- Marta Germušková, literárna vedkyňa a prispievateľka do LT
- Rudolf Belan, vydavateľ, publicista
- Alexander Kirschner, informatik, čitateľ LT (od 1988), občasný prispievateľ
- Jaroslav Chovanec, ústavný právnik, univerzitný profesor, spoluiniciátor občianskej iniciatívy 61 krokov k slovenskej identite – Zvrchované Slovensko, nositeľ Radu Ľ. Štúra II. stupňa, vyznamenania ministra kultúry SR Zlatý dvojkríž, Zlatej plakety Literárneho fondu,
- Juraj Bohuš, učiteľ
- Milan Šajgalík, dôchodca
- Blažena Májska, učiteľka na dôchodku
- Dušan Kubinec, dôchodca , matičiar, sklársky technik
- František Horvath, dôchodca
- Vladimír Švončinár, dôchodca, žiadateľ používania spisovného slovenského jazyka v masmédiách, čitateľ periodík SNN, Tatranský orol, Slovensko Národné spektrum – odbornýo časopis MS
- Branislav Čech, predseda Združenia slovenskej inteligencie
- Katarína Tóthová, chemička, čitateľka
- Kristína Tóthová, teatrologička
- Marek Jaroš, literát, recitátor, dôchodca
- Jaroslav Husár, dôchodca
- Miroslav Orihel, dôchodca
- Sylvia Maliariková, dôchodkyňa, čitateľka, podporovateľka
- Eva Krnáčová, prekladateľka, čitateľka LT (od prvého čísla)
- Anton Gúth, lekár, spisovateľ
- Darina Vergesová, historička, slavistka
- Otília Dvorecká, prekladateľka
- Agnesa Belošičová, pisateľka, komentátorka
- Jozef Hardoš, televízny kameraman, vysokoškolský profesor
- Marian Fillo, dôchodca
- Bohumil Šťastný, dôchodca
- Ľudmila Hrehorčáková, dôchodkyňa, učiteľka
- Štefan Hrušovský, lekár
- Jaroslav Koyš, starosta
- Daniela Šipošová, knihovníčka
- Otto Brtko, starosta
- Ľubica Dvornická, jazykovedkyňa
- Anna Gondová, knihovníčka
- Anetta Zelmanová, vedúca knižnice, členka Slovenskej asociácie knižníc
- Adriana Ďuričeková, archivárka
- Tatiana Sivová, knihovníčka, členka MS
- Janka Mineková, členka literárneho klubu Duria, Martin, milovníčka literatúry
- Renáta Grobarčíková, administratívna pracovníčka – kronikárka
- Daša Filčíková, zamestnankyňa knižnice, čitateľka
- Ladislav Serdahély, riaditeľ Literárneho fondu, čitateľ LT a Dotykov
- Katarína Almužňáková, knihovníčka
- Alena Keblušková, knihovníčka
- Ján Szelepcsényi, nositeľ Zlatého kríža ministra kultúry SR, emeritný veľvyslanec, zakladajúci rektor UCM v Trnave, muzikológ, skladateľ, dirigent, publicista
- Martin Homza, vysokoškolský pedagóg
- Ľubica Raždíková, knihovníčka
- Jozef Markuš, vedecký pracovník, autor kníh, publicista, bývalý predseda MS a politik, nositeľ Zlatej plakety Ľ. Štúra, Zlatej medaily MS, Medaily Cyrila a Metoda za zušľachťovanie slovenského písomníctva
- Ľubica Ďuržová, psychologička, amatérska spisovateľka
- Veronika Chorvatovičová, knihovníčka, čitateľka LT
- Stanislav Lugowski, katolícky kňaz
- Marián Grigeľ, vydavateľ
- Alena Appelová, dôchodkyňa
- Dušan Brindza, redaktor, spisovateľ
- Vladimír Potemra, dôchodca
- Kamila Chilová, redaktorka, dôchodkyňa
- Slávka Boguská, priaznivkyňa
- Vlado Kolesár, dramaturg, autor kresleného humoru
- Gabriel Chila, hudobník
- Viera Peťková, technička
- Anna Kolková, vydavateľka
- Margaréta Vyšná, redaktorka
- Lujza Rochová, knihovníčka
- Štefan Soták, dôchodca
- Daniel Mikula, grafik
- Matúš Nižňanský, knihovník, autor
- Ivan Blaho, výsluhový dôchodca-pilot MV SR, čitateľ LT
- Emil Vestenický, dôchodca, prvý veliteľ pozemného vojska ASR, exposlanec NR SR
- Ivan Blaho, samostatný radca, čitateľ LT
- Milan Murgaš, konzultant
- Irenej Ciutti, kňaz
- Lenka Šagátová, knihovníčka
- Mária Turčatová, dôchodkyňa, učiteľka
- Miloš Sečkár, čitateľ LT
- Viera Plavčanová, ekonómka, učiteľka, podnikateľka
- Maroš Servátka, profesor
- Viera Revallová, chemická inžinierka na dôchodku
- Ján Juran, dôchodca, bývalý dlhoročný pracovník MK SR
- Ladislav Lysák, ekonóm-národohospodár, spoluzakladateľ a súčasný predseda Nezávislého združenia ekonómov Slovenska NEZES, veľvyslanec, vysokoškolský učiteľ, predseda Národohospodárskeho odboru MS, bývalý poslanec NR SR
- Ján Chochula, lekár
- Daniela Kotmanová, prekladateľka
- Alena Koroľová, učiteľka slovenského a ruského jazyka
- Vincent Bujňák, st., učiteľ
- Ivan Holoubek, výskumník, dôchodca
- Erika Furaková, SZČO
- Ján Hnilica, učiteľ na dôchodku
- Pavol Prokop, učiteľ, čitateľ LT, SNN
- Ján Dudáš, vedec a vysokoškolský učiteľ
- Ľubomir Trudnak, dôchodca, priaznivec
- Anna Bírošová, ekonómka
- Milan Stano, výtvarník
- Michal Hronec, stavbár-dôchodca
- Katarína Susteková, čitateľka
- Mária Haruštiaková, lekárka na dôchodku
- Jaroslav Husár, ekonóm, publicista
- Anna Medzihradská, členka Literárneho klubu Dúha
- Jozef Páleník, literát, autor regionálnej literatúry, občasný prispievateľ do LT
- Vladimír Gašparík, vysokoškolský učiteľ, dôchodca
- Eva Majerčinová, učiteľka
- Edita Ďurčová, historička, literátka
- Daniel Bobok, dôchodca
- Sergej Makara, básnik, literárny vedec
- Mikuláš Semanco, čitateľ, bývalý poslanec NR SR
- Katarína Bánska, pedagogička
- Marek Dusík, ITT technik
- Tomáš Macák, stavebný technik
- Jozef Dečo, dôchodca, strojnícky inžinier
- Branislav Husár, konštruktér, poslanec mesta Zvolen, člen výboru MS
- Peter Papp, architekt, predplatiteľ a pravidelný čitateľ LT
- Edita Striežencová, učiteľka, dôchodkyňa
- Janka Husárová, čitateľka
- Mária Košťálová, čitateľka
- Antónia Košťálová, čitateľka
- Mária Štefíková, zdravotníčka
- Andrej Fordinál, katolícky kňaz
- Ľuboslava Lacjaková, bývalá riaditeľka zrušeného Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej
- Andrej Mitaľ, čitateľ, podporovateľ
- Ingrid Dojčárová, učiteľka
- Branislav Paluš, učiteľ
- Olga Hiznayová, učiteľka
- Viera Kojnoková, majsterka OV
- Ján Cuper, emeritný docent
- Soňa Krajčova, dôchodkyňa
- Adrián Panáček, SAP BW/BI konzultant
- Peter Košík, poslanec mesta Zvolen a BBSK
- Mária Berithová, členka Literárneho klubu Omega v Trenčíne
- Pavol Durec, technik, čitateľ LT
- Ľubica Klimentová, vychovávateľka
- Milan Rybársky, čestný predseda MO MS Kremnici, predseda Združenia Kalvária v Kremnici
- Jana Chorvátová, spisovateľka, členka odbočky SSS v B. Bystrici
- Ján Chorvát, vysokoškolský pedagóg
- Tatiana Blichová, projektantka pozemných stavieb, venuje sa obnove rodného domu Augusta Horislava Škultétyho
- Oľga Palanská, vedecká pracovníčka na dôchodku, členka Štefánikovej spoločnosti
- Ľubomír Bateľ, pedagóg a športový tréner
- Katarína Jatyová, učiteľka
- Miroslav Slobodník, čitateľ LT
- Janka Strinková, učiteľ
- Zora Pristašová, spolu s manželom a deťmi, pravidelná čitateľka
- Veronika Adamčíková, ekonómka, dôchodkyňa
- František Vnuk, historik, vysokoškolský pedagóg
- Jozef Božík, strojár
- Blažena Lištiaková, učiteľka
- Martin Bátovský, pedagóg
- Marián Greksa, hudobník
- Vladimír Bajan, bývalý starosta, župan, poslanec NR SR
- Viktor Kudláč, stomatológ na dôchodku
- Peter Baco, čestný člen SAPV, zakladajúci člen MS
- Anna Valentová, študentka prekladateľstva, poetka
- Mária Šramková, primárka OAIM NsP Bojnice, vysokoškolská učiteľka, dlhoročná čitateľka LT
- Tibor Schlosser, dopravný inžinier a pedagóg na STU
- Peter Kajan, dôchodca
- Vladimír Antal, okresný predseda HR za okres Žarnovica
- Veronika Schvarcová, učiteľka
- Juraj Schvarc, čitateľ
- Dagmar Vicianová, dôchodkyňa
- Marek Vadrna, katolícky kňaz
- Anna Ďuračková, inštruktorka sociálnej práce
- Peter Plavčan, vysokoškolský učiteľ
- Ľudmila Lacová, učiteľka, dôchodkyňa
- Ján Bábik, publicista
- Ondrej Zimka, akad. maliar, ilustrátor, grafik, karikaturista, tvorca objektov, animátor, spisovateľ
- Ondrej IV (Zimka), sochár
- Milina Zimková, maliarka
- Norbert Kelecsényi, sochár
- Viera Hegerová, prekladateľka, členka SSS
- Jozef Bizoň, starosta obce Vydrník
- Miriama Lörinczová, matrikárka, fotografka
- Slavomíra Melišová, starostka obce, pôvodne pedagogička
- Eliška Nosianová, HR, čitateľka LT
- Ján Blcháč, primátor mesta Liptovský Mikuláš, poslanec NR SR
- Mária Vrabcová, učiteľka
- Edita Rechtorisová, ekonómka
- Igor Guráň, starosta obce Liptovská Sielnica
- Juraj Bohus, učiteľ, dôchodca
- Eva Tkáčiková, literárna historička, šéfredaktorka časopisu Tvorba
- Ján Bóry, veľvyslanec, nositeľ ocenenia Identifikačný kód Slovenska
- Jozef Kottra, čitateľ
- František Hanzl, lekár
- Zdenka Hanzlová, lekárka
- Veronika Kolíková, lekárka
- Alojz Marek, manažér, šéf Inštitútu JP II
- Jozef Leja, vysokoškolský učiteľ
- Andrea Gőczeová, knihovníčka
- Jana Slobodníková, pracujúca, poetka
- Adriana Brázdová, literárna múzejníčka
- Dagmar Kajánková, učiteľka
- Miloš Dusík, technik
- Alfonz Zoričák, bývalý poslanec NR SR a pedagóg na dôchodku
- Jozef Beňovský, bývalý riaditeľ Slovenského národného literárneho múzea MS
- Peter Hochel, pedagóg
- Karel Sýs, predseda Únie českých spisovateľov
- Marta Panáčková, dôchodkyňa
- Andrea Gőczeová ml., študentka psychológie
- Alžbeta Remiášová, novinárka, exšéfredaktorka
- Beáta Hockicková s manželom, vysokoškolská pedagogička
- Ivan Pauer, prezident stavebnej komory SR, dôchodca
- Peter Božík, stavebný inžinier
- Anon Julény, sen., dôchodca
- Ľubomír Žitňan, dôchodca, čitateľ LT od jeho prvého čísla
- Zuzana Zajíčková, ćitateľka Dotykov
- Mária Hroncová, učiteľka na dôchodku, štatutárka – OZ Spoločnosť Augusta
- Gabriela Michaláková, učiteľka, redaktorka
- Veronika Račková, ekonómka
- Beáta Dobrodenková, poetka
- Katarína Talamonová, knihovníčka
- Marta Dubnická, stredoškolská učiteľka
- Marek Fečo, bohoslovec
- Boris Horňák, geodet
- Juraj Koperdák, dôchodca
- Vojtech Hornák, geodet-dôchodca, člen MS
- Anna Tkáčiková, dôchodkyňa
- Kristína Tkáčiková, fyzioterapeutka
- Margita Hornáková, učiteľka na dôchodku, členka MS
- Anna Martinová, stredoškolská profesorka, dôchodkyňa
- Mária Skalová, ekonómka
- Mária Tomanová, sestra, čitateľka
- Šimková Lýdia, hospodárka Literárneho klubu Omega v Trenčíne, tiež členka MO MS, zakladateľka regionálnej literárnej súťaže Spod Košeckého hradu
- Jozef Prokeš, dôchodca
- Peter Potocký, autor odbornej literatúry v oblasti IKT, prozaik
- Ivan Solár, starosta obce
- Eva Martinovská, učiteľka, dôchodkyňa
- Borivoj Medelský, dramaturg
- Miroslav Rusko, dôchodca
- Helena Belláková, archivárka
- Augustín Jozef Lang, emeritný diplomat, ex štátny tajomník MK SR, vedecký pracovník
- Alena Manová, chemička, vysokoškolská učiteľka
- Anton Juriš, dôchodca, bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR a bývalý poslanec NR SR (2 x)
- Michal Vaľko, študent, čitateľ
- Paulína Medňanská, zdravotná sestra
- Ivan Ožvát, sólista Opery SND
- Lukáš Žemlička, odborný asistent
- Pavol Michelko, výtvarník
- Ivana Blahutová, nakladateľka, spisovateľka
- Juraj Paulo, mechanik
- Matúš Žemlička, občan SR, vedecký pracovník
- Margita Pásztorová, zdravotná sestra
- Stanislava Mikulášová, dôchodkyňa
- Peter Pišút, vysokoškolský pedagóg
- Viliam Budaj, čitateľ Literárneho týždenníka
- Slavomíra Kotrádyová, učiteľka
- Ivor Ripka, jazykovedec, vysokoškolský pedagóg
- Ľubomír Illeš, dôchodca, stály a verný čitateľ Literárneho týždenníka
- Samuel Kráľ, študent gymnázia
- Miroslav Demko, muzikológ a historik
- Ľubomír Horník, spisovateľ, dramaturg, vysokoškolský pedagóg
- Mariana Chylík-Riboňová, doktorka práva, výsluhová dôchodkyňa
- Aneta Beňková, členka literárneho klubu VLAS
- Bronislava Tothová, geodetka
- Jana Melicherová, vodohospodárka a ekologička
- Silvia Gažová, učiteľka
- Elena Marečková, filologička, vysokoškolská učiteľka na dôchodku
- Miroslava Demeterová, grafická dizajnérka
- Senka Subotić, kulturologička
- Viliam Komora, teológ a právnik
- Milan Dermíšek, štátny zamestnanec
- Pavol Kleban, člen Výboru MS
- Mirko Subotić, psychiater
- Juraj Marušiak, politológ a historik
- Gabriela Rochallyi, spisovateľka, poetka, výtvarníčka
- Martin Farbák, kulturológ
- Ján Páleník, dlhoročný čitateľ
- Ľudovít Košík, publicista
- Vladimír Tyller, podporovateľ
- Elena Prišegemová, učiteľka, dôchodkyňa a trvalá vďačná čitateľka LT
- Ján Prišegem, prekladateľ, dôchodca
- Hana Švecová, ekonómka
- František Hässler, emeritný radca
- Mária Cibulová, dôchodkyňa, predsedkyňa Literárneho klubu Dúha v LV
- Ján Šimo, dôchodca, čitateľ LT
- Radoslav Rochallyi, spisovateľ
- Alexandra Hollá, študentka VŠ
- Karol Smetana, diplomat, dlhoročný čitateľ LT
- Marián Klčo, pracovník múzea na dôchodku
- Viktor Jablokov, učiteľ, podporovateľ slovenskej hudobnej kultúry
- Pavel Fábry, dôchodca, publicista
- Miloslav Stano, dôchodca, podporovateľ LT
- Mária Mikušková, zubná lekárka
- Marieta Koščíková, vydavateľka, poetka
- Milada Goňová, knihovníčka, dôchodkyňa
- Zoltán Černák, podnikateľ, mecén slovenskej kultúry
- Katarína Mikušková, lekárka
- Ivan Vojtaššák, aktivista
- Jozef Štepanay, čitateľ dobrej literatúry
- Vladimír Grigar, bývalý riaditeľ Slovenskej pedagogickej knižnice
- Eleonóra Petrovičová, dôchodkyňa, členka hodnotiacej komisie literárnej súťaže HNČ
- Albert Šmihula, výtvarník, básnik, člen SSS
- Melánia Šmihulová, právnička
- Emanuel Orban, publicista, bývalý vysokoškolský pedagóg
- Miroslav Grečný, manažér, dôchodca
- Ivan Tirpák, dôchodca, exminister vlády SR, pravidelný čitateľ
- Mojmír Groll, dramatik
- Oľga Danajová-Rojková, poetka, spisovateľka, publicistka,členka Literárneho klubu Považia Matice slovenskej
- Oľga Fejdiová, dôchodkyňa, geologička, Spolok Slovákov z Juhoslávie na Slovensku
- Pavel Štulajter, dôchodca
- Mária Póšová, dôchodkyňa, Čataj
- Laco Hámor, novinár, dôchodca
- Květoslava Fulierová, výtvarníčka
- Jozef Daník, spisovateľ, dôchodca
- Mária Machalová, univerzitná profesorka, vedecká pracovníčka, psychoterapeutka, autorka nových odborov VŠ vzdelávania a dospelých, autorka kníh v oblasti psychológie, andragogiky, edukačnej sociálnej práce
- Ján Lukáč, riaditeľ múzea na dôchodku, stály čitateľ
- Filip Kuruc, čitateľ Dotykov
- Zuzana Jurkemiková, učiteľka NV, teraz na materskej
- David Mühlberger, študent, čitateľ
- Ľudovít Malý, dôchodca, čitateľ LT
- Matúš Kukučka, študent, čitateľ
- Martin Kubuš, učiteľ, prekladateľ, spisovateľ
- Katarína Jablokovová, huslistka, pedagogička
- Mária Turanská, medička
- František Kasanický, inžinier spojov, dôchodca
- Alexander Jablokov, atlét, bežec na 800 m
- Anton Hnáth, emeritný stredoškolský učiteľ, Moravany
- Ján Kapala, exkatedrálny organista u sv. Sebastiána v Bratislave
- Juraj Ďúran, dôchodca, teoretický fyzik, člen literárneho klubu Dúha, Levice, čitateľ LT a Dotykov
- Štefan Topľanský, ekonóm, zakladajúci člen a člen dozorného výboru a Národohospodárskeho odboru MS
- Emília Polakovičová, ekonómka, dôchodkyňa
- Jozef Eperješi, dôchodca
- Helena Jablonková, čitateľka LT od roku 1988
- Vanda K. Rybanská, asistentka poslanca NRSR, aktivistka, blogerka, OZ Slovenskí katolíci, SAN
- Terézia Sárincová, poslankyňa MZ PB
- Stanislav Šárossy, právnik
- Alena Triščová, učiteľka
- Zoja Sedlická, somelierka, čitateľka
- Marek Sedlický, čitateľ
- Martina Sedlická, sociálna pracovníčka
- Igor Serváček, matematik
- Emília Hájiková, učiteľka na dôchodku
- Zita Kolembusová, dôchodkyňa
- Marián Stolárik, profesor a veduci Katedry slovenských dejín a kultúry na Ottawskej univerzite v Kanade
- Blažej Belák, básnik, prozaik, literárny kritik, laureát Ceny Fra Angelica
- Jaroslava Kuchtová, odberateľka a podporovateľka LT
- Mária Garajová, učiteľka ZŠ, čitateľka
- Lívia Kolláthová, lekárka
- Zuzana Misatová, Night Duty Manager/Guest Service Manager, Anglicko
- Kristína Kajanová, študentka
- Silvia Milová, manažérka
- Ivan Števík, občan SR
- Marián Bližniak, člen SSS
- Viera Procházková, poetka, editorka, predsedníčka Klubu autorov Považia
- Simona Richterová, učiteľka
- Milan Cmarko, podporovateľ, Banská Bystrica
- Andrea Čelešová, študentka
- Jakub Pytel, študent
- Rudolf Zelenay, člen SSS
- Sára Vašutová, študentka
- Štefan Horský, rozhlasový novinár, dôchodca
- Vlado Javorský, spisovateľ, výtvarník
- Vladimír Gubiš, vedecký pracovník na dôchodku, šachový tréner detí a mládeže
- Zuzana Farkašová, učiteľka, čitateľka LT
- Václav Papež, učiteľ, včelár
- Jana Rakšányiová, emeritná profesorka v odbore translatológia, prekladateľka
- Marián Kotman, elektroinžinier, čitateľ
- David Mühlberger, študent
- Stanislav Ondáš, pedagóg
- Juraj Hradský, spisovateľ, publicista, výtvarník
- Marian Gejdoš, hasič-záchranár
- Marek Vanek, učiteľ, patafyzik, člen FF facultatif
- Katarína Balleková, lingvistka
- Marta Batková, dôchodkyňa, členka Literárneho klubu Omega v Trenčína, čitateľka LT
- Vladimír Daniš, učiteľ, občiansky aktivista
- Miroslav Pius, spisovateľ, dôchodca
- Barbora Kotryová, technologička
- Eva Jarábková, píšuca emeritná účiteľka, epigramatistka
- Lenka Jurčová, psychologička
- Ján Graus, vydavateľ
- Zuzana Civáňová, vysokoškolská pedagogička
- Jolana Vykrutová, čitateľka, priaznivkyňa LT, Dotykov
- Andrea Smolková, bibliografka, divadelná ochotníčka
- Vladimír Šimko, pomocný zamestnanec nemocnice, Oravce
- Adam Balušík, IT špecialista
- Adriana Krajčiová, IT
- Július Paňko, pedagóg, spisovateľ
- Lucia Ondrejová, učiteľka
- Anna Grigerová, knihovníčka
- Jozef Ondík, zdravotnícky asistent
- František Skovajsa, historik, pedagóg
- Hana Benediková-Polláková, redaktorka, prekladateľka; čitateľka Literárneho týždenníka, Slovenských pohľadov
- Michal Petrovaj, priaznivec
- Ľubomír Kotrha, karikaturista
- Jozef Šelestiak, vydavateľ, publicista, fotograf
- Peter Hrnčiar, dôchodca
- Ján Jurčo, učiteľ VŠ
- Andrej Kostelník, študent histórie a pravoslávnej teológie
- Diana Kostelníková, študentka histórie
- Miloslav Stano, dôchodca, podporovateľ, člen SZPB
- Mária Šúleková, dôchodkyňa
- Iveta Látková, dôchodkyňa, Kokava nad Rimavicou
Ďakujeme za podporu
FORMULÁR SIGNATÁRA
Poporujem OTVORENÝ LIST Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá a ministerke kultúry Slovenskej republiky ZACHRÁŇME etablované literárne, umelecké a kultúrno-spoločenské časopisy! – a chcem byť jeho signatár:
Poznámky:
1. Údaje označené symbolom * sú povinné.
2. Ak nechcete vyplniť kolonku Povolanie, poslanie, môžete v nej uviesť čitateľ, priaznivec, podporovateľ a názvom časopisu, ktorý čítate (napr. čitateľ Literárneho týždenníka, čitateľ Dotykov a pod.).
3. E-mailové adresy signatárov vzhľadom na ochranu osobných údajov nebudú zverejnené.
Možnosť stať sa signatárom zaslaním e-mailu
Súhlas so znením uvedeného otvoreného listu môžete vyjadriť aj formou e-mailu na adresu SSS spolspis@gmail.com , v ktorom uvedeniete údaje obsiahnuté vo formulári a že chcete byť signatárom otvoreného listu.
(Individuálny súhlas všetkých signatárov s otvoreným listom je v archíve Spolku slovenských spisovateľov.)